top of page

 

 

РОБОТА НАД ПРОБЛЕМОЮ:

 

«Використання інформаційно-комунікаційних технологій у викладанні географі»

 

 

Національна середня освіта перебуває у стані переходу до інформатизації навчального процесу. Є перші позитивні зрушення у цьому питанні: поступово виконується програма забезпечення шкіл комп'ютерною технікою, з'явилися перші сертифіковані навчальні комп’ютерні програмні засоби.

Серед шкільних предметів географія має дуже широкі можливості  для навчання з використанням ІКТ.

Загальновідомо, що викладання географії у школі вимагає нових методичних підходів до навчання учнів, оскільки використання лише традиційних методів навчання, як показує шкільна практика, сьогодні вже не може бути достатньо ефективним. Потрібно  навчати дітей із врахуванням індивідуальних можливостей і запитів школярів.

Найважливішим завданням сучасності вважаємо реалізацію особистісно орієнтованого підходу до навчання учнів, коли учень із об’єкта педагогічного впливу стає суб’єктом творчої діяльності, що значною мірою впливає на досягнення ним більш високого рівня знань і вмінь, розвитку в школярів пізнавальної самостійності та інтересу до вивчення географії.

Одним із напрямів модернізації системи географічної освіти у школі є впровадження комп’ютерних технологій у навчальний процес. Сучасне життя вимагає від учителів освоєння комп’ютерної техніки, тому що багатьом учням, які вже достатньою мірою володіють комп’ютерною технікою,  більш близькими і зрозумілими є комп’ютерні та мультимедійні версії тем шкільних курсів з географії.

У межах викладання географії, разом із традиційними технологіями навчання, закладено величезні можливості для застосування комп’ютерних технологій, насамперед, загальнодоступних засобів MS Office: текстовий редактор MS Word, програми MS Power Point, MS Explorer, MS Photoshop, Intel "Навчання для майбутнього". Вважаємо, що вчителю географії потрібно використовувати програму MS Map Point для впровадження геоінформаційних систем в навчання географії під час створення динамічних картографічних об’єктів.

Дидактичними можливостями інформаційно-комунікаційних технологій вважаємо:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У процесі навчання вибір способів використання ІКТ залежить від поставлених учителем дидактичних завдань.

Комп’ютери  у навчанні варто використовувати лише тоді, коли вони забезпечують здобуття знань учнями, які неможливо або достатньо складно отримати за умови використання традиційного навчання. Дуже важливо навчальний процес організувати таким чином, щоб учень розумів, що завдання вирішує він, а не машина, що лише він несе відповідальність за наслідки прийнятого рішення.    Школярі втрачають інтерес до роботи, якщо результати їхньої праці не реалізуються в подальшому, тому необхідно використовувати виконану роботу на уроках у процесі створенні програмних продуктів або розробленні методичних матеріалів.

Найбільш цінними у навчальному процесі можуть бути програмні засоби, які надають учню свободу вибору під час вивчення навчального матеріалу раціонального рівня складності, самостійного визначення форми допомоги за умови виникнення утруднень.

На нашу думку, комп’ютер може використовуватись під час викладання географії в режимі навчання, тренажера, контролю. Працюючи в режимі навчання, за допомогою мультимедійних програм виводяться на екран монітора навчальна інформація, задаються питання на розуміння запропонованої інформації. Якщо відповідь неправильна, пропонується підказка, як знайти правильну відповідь, або відповідь і ставиться наступне завдання.

У режимі тренажера на екран виводяться лише тексти запитань, за умови  помилкової відповіді надається відповідний коментар; результати відповідей не запам’ятовуються, час на обмірковування завдань – необмежений.

У режимі контролю варіанти завдань добираються комп’ютером, час на обмірковування обмежений, результати відповідей фіксуються, за  наявності помилки дається правильна відповідь і коментар. Після закінчення роботи виводиться список тем, у яких були зроблені помилки, та які потрібно повторити, а також ставиться відповідний бал.

Таким чином, комп’ютер у навчальному процесі виконує декілька функцій: він є засобом спілкування, створення проблемних ситуацій, партнером, інструментом, джерелом інформації, контролює дії учнів і  надає їм нові пізнавальні можливості.

Форми роботи учнів під час використання комп’ютера в якості засобу навчання є різні: це і робота всім класом, і групами, а також індивідуальна робота. Перелічені способи обумовлені не тільки наявністю або недостатньою кількістю комп’ютерів, але і дидактичними цілями.

Проте варто зазначити, що методика вивчення  шкільних предметів, зокрема і  географії, з використанням ІКТ знаходиться на етапі становлення: ще технології  використання комп'ютерів у навчальному процесі лише розробляються.

Наявні комп'ютерні програми з географії можуть використовуватися як інформаційно-пізнавальний  засіб навчання, виконувати різноманітні дидактичні функції у певних навчальних ситуаціях. Вони різноманітні за змістом, структурною побудовою, обсягом подання навчальної інформації.

Значна частина мультимедійних програм з географії  містить документально достовірну навчальну інформацію. Зміст і побудова існуючих мультимедійних програм з географії відповідають принципам  науковості, систематичності, доступності, послідовності викладення навчального матеріалу, вони складені з урахуванням рівня підготовленості учнів і в цілому відповідають дидактичним вимогам навчання.

Варто зазначити, що  більшість програм географічного напряму за дидактичним призначенням є допоміжним ілюстративним джерелом знань з географії. До такого типу програм можна віднести:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            

Особливо заслуговує на увагу програма "Використання Microsoft Office в школі", яка  надає можливість  навчитися працювати з програмами Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Power Point у процесі засвоєння шкільного курсу географії.

Працюючи з даною програмою, вчитель може самостійно,  використовуючи Microsoft Power Point, створювати нові мультимедійні лекції, доповнюючи їх анімаційними ефектами, відеофрагментами, звуковим супроводом, що значно підвищує ефективність навчання.

Дана програма дозволяє використовувати також анімацію, слайди, фрагменти відеофільмів під час вивчення природних об'єктів і явищ, що формує у школярів образні уявлення, а на їх основі – географічні поняття.

Працюючи з Microsoft Excel, учні дають об'єктивну оцінку географічним явищам, використовуючи цифрові дані.

Навчальна інформація, що міститься в усіх мультимедійних програмах, є значним допоміжним матеріалом для формування географічних уявлень та понять про явища та природні об'єкти, які учні не можуть безпосередньо спостерігати. Завдяки відеофрагментам та фотографіям, які є  у цих програмах, на уроках  географії можна здійснити "подорож" планетою, в куточки живої природи, які практично недоступні для більшості учнів.

Мультимедійні засоби, як джерело нових знань, можуть використовуватись перед вивченням навчального матеріалу як вступ до теми або під час вивчення теми в поєднанні з розповіддю чи бесідою.

Вирішальне слово на уроках, де застосовуються мультимедійні навчальні програми, все ж за вчителем. Тільки він, ураховуючи зміст супроводу, визначає дидактичні можливості, методичні особливості поєднання власного слова з наочно-словесним змістом програми, можливі методичні варіанти оптимального використання мультимедійних засобів у певних навчальних ситуаціях під час розв'язування різноманітних пізнавальних завдань.

Завдяки мультимедійній інформації, що містять програми, учні вчаться пов'язувати сформовані уявлення з навчальною темою, робити потрібні доповнення, самостійні висновки та узагальнення.

Перевагою застосування мультимедійних програм на уроках географії є те, що завдяки фактичній достовірності та сконцентрованості викладу матеріалу учні дістають значний обсяг навчальної інформації за порівняно короткий час. Це звільняє вчителя від тривалих, часом достатньо непереконливих пояснень, що призводить до формального засвоєння навчального матеріалу.

Тому можна зробити висновок, що більшість комп'ютерних програм з географії  містить значну навчальну інформацію. Вони можуть широко використовуватись на уроках географії; водночас дані програмні засоби за своїм   дидактичним призначенням в основному є допоміжним,  ілюстративним джерелом знань.

Разом з тим існують програми, які реалізують проблемне навчання. Такою варто вважати програму Intel "Навчання для майбутнього", за допомогою якої можна реалізувати проблемний підхід до вивчення предмета за допомогою методу проектів. Однак варто зазначити, що головною проблемою у викладанні цієї програми залишається непідготовленість більшості вчителів до    використання ІКТ в навчальному процесі. Причини цього в основному – психологічні, вони полягають у невмінні вчителів працювати з комп'ютером, відсутності методики використання ІКТ, недостатньої забезпеченості шкіл програмними засобами.  Крім того, є ще й організаційні та технічні проблеми  – відсутність вільного доступу до комп’ютерного обладнання, труднощі із своєчасним ремонтом, проблеми із поділом класу на підгрупи під час проведення занять з використанням інформаційно-комунікаційних технологій тощо.

Для розв’язання вищезазначених проблем необхідно здійснити наступне:

-

-

-

Незважаючи на заявлену на всіх рівнях орієнтацію на широке використання ІКТ в навчальному процесі, на покращення забезпечення шкіл комп’ютерною технікою, на появу перших сертифікованих педагогічних програмних засобів ще не можна сказати, що в цьому питанні відбулися значні зрушення. Поки що проблема використання інформаційно-комунікаційній технологій у сучасній школі активно обговорюється на всіх рівнях. Вчителі також вказують на низку причин, що стримують використання інформаційно-комунікаційних технологій у школі.

Однак, вважаємо, що  головні проблеми – це проблеми психолого-педагогічні. Вони полягають у низькому рівні готовності вчителів до проведення занять з використанням ІКТ, відсутності науково обґрунтованої методики використання ІКТ під час проведення занять, зокрема – і з географії, недостатній забезпеченості кількісно  та якісно навчальних закладів педагогічними програмними засобами. Зрозуміло, що це далеко не всі проблеми, але без їх розв’язання неможливо позитивно вирішити питання використання ІКТ у цілому.

На нашу думку, готовність вчителя географії до використання інформаційних технологій на своїх уроках передбачає:

-

-

-

-

За останні п’ять-сім років комп’ютер став необхідним засобом у побуті, доступнішим за ціною, тому  кількість «домашніх» комп’ютерів зросла у декілька разів. Відчутними є і результати Державної програми комп’ютеризації сільських шкіл, регіональних програм забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів комп’ютерною технікою.

Можна констатувати, що комп’ютер для вчителя став доступнішим як вдома, так і на робочому місці. Це створює передумови для реального оволодіння сучасним вчителем інформаційно-комунікаційними технологіями на рівні необхідному для ефективного їх використання в навчальному процесі.  

Однак, треба  зазначити, що реальних зрушень у підготовці вчителя з інформаційно-комунікаційних технологій ще не відбулося. Особливо значні проблеми виникають з методикою застосування ІКТ у процесі викладання конкретних навчальних предметів, наприклад, географії.

 

 

Розглянемо можливі способи забезпечення реалізації  складових готовності вчителя до використання ІКТ. Для того, щоб учителі могли ефективно використовувати ІКТ у навчальному процесі, вони повинні мати певний рівень умінь і навичок володіння комп'ютером, використання інформаційних технологій як засобу навчання. Київським обласним інститутом післядипломної освіти педагогічних кадрів з метою покращення ситуації з навчанням  вчителів щодо використання  комп'ютерних технологій, було впроваджено освітню програму «Intel. Навчання для майбутнього». Дана програма добре зарекомендувала себе ух навчання вчителів основам дослідницької роботи під час створення проектів відповідно до чинної державної програми з географії. Розроблено програму, посібники, методичне забезпечення і рекомендації, накопичено значний досвід проведення тренінгів для вчителів.

Курсове підвищення кваліфікації вчителів географії передбачає навчальні заняття з використанням ІКТ, які включають ознайомлення вчителів комп'ютером,  можливостями програм Microsoft Office, із мультимедійними засобами як джерелом нових знань під час вивчення програмового матеріалу, що мають документальну достовірність  географічних явищ, переконливість наукових фактів, можливість викладати великий за обсягом навчальний матеріал за короткий час.

Другим напрямом у підвищенні кваліфікації вчителів є ознайомлення їх з проектною методикою, можливостями ІКТ у створенні нових інформаційних продуктів на принципах інтерактивного та особистісно орієнтованого навчання.

За допомогою програм Microsoft Word, Microsoft Power Point, Microsoft Office Publisher вчителі, вчаться розробляти уроки з курсу географії, використовуючи метод проектів, досліджувати поставлені проблемні питання. При цьому вони використовують ресурси Інтернету, матеріали підручників, енциклопедій тощо, гіперпосилання на ресурси Інтернету. Значна увага приділяється створенню дидактичних матеріалів з різних курсів географії – тестів, діаграм тощо.

Подібні розробки проектів на основі: аналізу, синтезу, оцінювання дозволяє переносити досвід, отриманий під час курсової підготовки, у шкільну практику.

 

Список використаної літератури

1. Баранов А. О возможности использования средств MS Office в обучении географии // География в школе. – 2003. - №7. – С.64-65.

2. Ільїнський А.М. Використання інформаційних технологій на уроках географії // Географія. – 2004. - №23. – С.15-16.

3. Костиря К. Використання комп’ютерів з метою особистісно орієнтованого навчання на уроках географії // Рідна школа. – 2004. - №10. – С.28-31.

4. Корнєєв В. Комп’ютер і географія // Освіта. – 2003. - №12. – С.10-11.

5. Митрофанова Ю.В. Подготовка будущих учителей географии к использованию новых информационных технологий // География в школе. – 2004. - №6. – С.43-55.

6. Новенко Д.В. Новые информационные технологии в обучении // География в школе. – 2004. - №5. – С.47-51.

7. Ротаєнко П. Комп’ютер у навчанні географії // Краєзнавство. Географія. Туризм (Шкільний світ). – 2003. - №12. – С.7-9.

8. Шульгина О.В. Возможности и проблемы использования компьютерных технологий в преподавании географии // География в школе. – 2003. - №8. – С.45-49.

9. Юхимович О. Використання комп’ютерної техніки під час вивчення географії   // Географія та основи економіки в школі. – 2003. - №5. – С.16-20.

 

  

 

Стародубівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів

                                               

 

 

 

 

                       

 

 

 

 

 

 

     

                                                                                             Першотравневої районної ради Донецької області

 

 

 

                                                      Засади сучасного уроку

                                                                             ДОПОВІДЬ

 

                                                                                  Підготувала

                                                                                Лихачова Ірина Євгенівна,

                                                                                  учитель географії

 

                                                                                                                                               Стародубівка-2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПЛАН

  1. Загальнопедагогічні вимоги до сучасного уроку

  2. Компоненти сучасного уроку:

    • Організаційна складова  уроку

    • Психологічна складова

    • Виховна складова уроку:

    • Санітарно – гігієнічна складова уроку:

  3. Розумове виховання учнів в процесі навчання

  4. Пам’ятка вчителю щодо підготовки та реалізації організаційного аспекту сучасного уроку.

  5. Вимоги до сучасного уроку.

  6. Проблеми уроку

 

 

Сучасний урок

Сучасний урок – це далеко не одноманітна та єдина структурно – змістова схема. Тому кожний конкретний вчитель визначає для себе ті форми роботи , які для нього більш припустимі , відповідають тій парадигмі , якій він віддає перевагу в роботі. Саме урок – це місце , де відбуваються основні процеси навчання , виховання й розвитку особистості.

Урок –це логічно закінчений , цілісний , обмежений визначеними рамками відрізок навчально – виховного процесу. Водночас – це дзеркало загальної педагогічної  культури вчителя , мірило його інтелектуального скарбу, показник його кругозору, ерудиції.

За попередні роки багато педагогічних цінностей змінилось . З’явилися не тільки нові цілі, але й нові засоби навчання. Головне, що сьогодні урок розглядається не тільки як діяльність вчителя , іншими словами , як форма навчання,  а й як діяльність учня , інакше кажучи , учіння.

В методичній літературі визначаються чотири блоки вимог до сучасного уроку:

загально педагогічні вимоги, дидактичні вимоги, психологічні вимоги, гігієнічні вимоги.

Загальнопедагогічні вимоги

•        Пріоритет особистості учня в організації освітнього процесу;

•        Урахування вікових та індивідуальних особливостей учнів;

•        Орієнтація на процес навчання;

•        Тривимірне навчання;

•        Створення емоційно - актуального фону навчання;

•        Педагогічний такт і культура мови;

•        Пізнавальна самостійність учнів;

•        Чітке визначення освітніх , виховних і розвиваючих завдань уроку;

Дидактичні  вимоги

 •       Раціональне використання кожної хвилини уроку;

•        Раціональна єдність словесних, наукових і практичних методів навчання;

•        Використання активних методів навчання;

•        Зв’язок з раніше вивченим досвідом, набутим учнем;

•        Формування умінь учнів самостійно здобувати знання й застосовувати їх на практиці;

•        Індивідуалізація , диференціація та інтенсифікація навчального процесу;

•        Використання сценарних варіантів уроку , які є носіями інформації;

•        Створення умов для успішного навчання учнів ;

•        Чітке формулювання освітніх задач в цілому і його складових елементів , їх зв’язок з розвиваючими і виховними задачами;

•        Вибір форм організації, що забезпечує максимальну самостійність у навчанні учнів;

•        Реалізація на уроці всіх дидактичних принципів;

•        Організоване закінчення уроку;

•        Здійснення між предметних зв’язків.

•        Врахування принципів диференціації та індивідуалізації.

Психологічні вимоги

•        Урахування психологічних особливостей кожного учня;

•        Нормальний психологічний стан і стійкий настрій учителя і учнів;

•        Вимогливість і доброзичливість учителя і учнів;

•        Педагогічна етика і психологічний такт;

Гігієнічні вимоги

•        Дотримання температурного режиму;

•        Нормативність освітлення класного приміщення;

•        Провітрювання;

•        Відповідність шкільних меблів вимогам нормативів;

•        Чергування видів навчальної роботи

•        Попередження перевантаження , стомлюваності школярів.

До необхідних компонентів сучасного уроку можна також віднести організаційну, психологічну, виховну та санітарно – гігієнічну складові уроку.

Організаційна складова  уроку

Організація уроку є одним із основних аспектів. Мета організації полягає в забезпеченні успішної реалізації змісту та завдань навчання , умов для ефективної взаємодії вчителя та учнів у навчально – виховному процесі.

Організація педагогічної діяльності вчителя на уроці передбачає : постановку доцільної та раціональної мети і завдань навчання; мотивацію спільної діяльності учнів та вчителя; планування , нормування , діагностування, прогнозування, стимулювання, контроль і корекцію процесу навчання та його результативності; використання раціональної та ефективної технології навчання.

Організаційний аспект уроку характеризується його основними компонентами:

•        структура уроку;

•        організація навчального матеріалу;

•        організація педагогічної діяльності вчителя та навчально – пізнавальної діяльності учнів;

•        організація навчально – матеріального забезпечення та технічного оснащення уроку;

•        використання часу на уроці.

Учені та практики вирізняють два аспекти організації: упорядкованість та спрямованість. Упорядкованість визначається кількісно як величина організованості системи , тобто її певний стан. Спрямованість характеризує відповідність чи невідповідність організації умовам оточуючого середовища. З точки зору забезпечення впорядкованості уроку організація передбачає раціональність його структури в цілому і структурних компонентів зокрема; педагогічної діяльності вчителя , навчально – пізнавальної діяльності учнів , відносин між ними ; матеріально – технічне оснащення уроку , раціональне використання часу на уроці.

У типовому комбінованому уроці основними структурними компонентами є :

•        перевірка домашнього завдання ;

•        актуалізація опорних навчальних досягнень учнів;

•        вивчення нового матеріалу ;

•        контроль та корекція навчально – пізнавальної діяльності учнів та її результативність ;

•        підбиття підсумків уроку;

•        задавання домашнього завдання.

   Незалежно від специфіки структури уроку , його організаційний аспект включає : Організацію перевірки домашнього завдання; постановку проміжних цілей і завдань навчання; організацію змісту навчального матеріалу; організацію спільної діяльності вчителя та учнів ; навчально – методичного забезпечення уроку; забезпечення оптимального дозування втирати часу на кожний структурний компонент уроку і вид навчально – пізнавальної діяльності учнів.

   Стосунки між вчителем і учнем встановлюються як суб’єктно – суб’єктні . За цих умов учень виступає як активна діяльнісна одиниця навчально – виховного процесу в якості суб’єкту і замовника знань , тобто як індивід , якому притаманні індивідуальні особливості (темперамент , пам’ять , мислення , уява, потреби , соціальна орієнтація) , інтереси та запити.

   Система параметрів , що характеризує організацію закріплення , систематизації та узагальнення знань учнів:

•        постановка та реалізація цілей і завдань закріплення, систематизації , узагальнення знань учнів;

•        виділення у змісті навчального матеріалу основного, істотного, що підлягає закріпленню, систематизації та узагальненню;

•        навчально – матеріальне забезпечення , закріплення, систематизація та узагальнення знань учнів (наочність , роздатковий дидактичний матеріал, ТНЗ, реактиви та ін.)

•        забезпечення оптимальної працездатності учнів у процесі закріплення , систематизації та узагальнення знань ( зміна видів діяльності , психологічна розрядка, фізкультхвилинка, музична пауза);

•        забезпечення раціональної організації зворотного зв’язку в процесі закріплення , систематизації й узагальнення знань учнів;

•        організація контролю та корекції знань учнів у процесі їх закріплення , систематизації й узагальнення;

•        взаємозв’язок закріплених , систематизованих та узагальнених знань учнів з домашнім завданням.

Психологічна складова

Психологічна складова уроку базується на наступних тезах:

•        Урок проводиться не заради самого уроку , а заради того , щоб впливати на особистість учня (формувати інтелектуальні , моральні та інші якості особистості);

•        Зміни в структурі особистості відбуваються лише в тому випадку , коли учень діє за внутрішнім покликанням , а звідси – висновок , що вчителеві необхідно стимулювати пізнавальну активність та інтереси учня;

•        Виховуючи навчання не можна зводити до виховних моментів уроку ; всі елементи уроку мусять бути виховуючи ми за своєю суттю;

•        Центральний компонент будь – якого уроку – організація пізнавальної діяльності учнів , де провідними пізнавальними процесами є мислення та уява;

•        Успіх навчання залежить не тільки від зовнішніх факторів ( зміст , методика , майстерність учителя тощо) , але й від внутрішніх умов , тобто індивідуально – психологічних особливостей учнів.

    Таким чином , з точки зору психологічної складової уроку, сучасний урок повинен враховувати: психологічну мету, стиль уроку, організація пізнавальної діяльності учнів, організованість учнів та врахування їх вікових особливостей.

Виховна складова уроку:

Системний підхід , як методологічна основа організації виховання учнів на уроці , передбачає:

•        Постановку виховних цілей і завдань на уроці;

•        Виявлення та раціональну реалізацію виховного потенціалу навчального матеріалу;

•        Визначення комплексу домінуючих компонентів виховної системи і зосередження переважної уваги на ньому в процесі навчання;

•        Визначення та використання педагогічного доцільного комплексу принципів виховання , оптимальних шляхів Ії реалізації;

•        Вибір і використання ефективних методів впливу на особистість учня у процесі навчання;

•        Забезпечення взаємодії внутрішніх і зовнішніх факторів виховного впливу на учнів;

•        Раціональність управління виховним процесом на уроці;

•        Оцінка ефективності виховання учнів на уроці, концепції змісту , форм і методів виховання учнів у процесі навчання.

До основних компонентів виховного аспекту уроку відносяться:

Національне , моральне , розумове , трудове, фізичне, естетичне , економічне та валеологічне виховання.

Санітарно – гігієнічна складова уроку:

На санітарно – гігієнічний аспект уроку впливають не лише фактори безпосередньо самого уроку , його зміст і методики навчання , але й багато інших зовнішніх факторів, які тією чи іншою мірою впливають та зумовлюють його якість. До таких відносяться:

•        Гігієна навчальних приміщень , праці вчителя та учнів;

•        Фізіологічно – гігієнічні передумови організації процесу навчання;

•        Організація і зміст гігієнічного навчання та виховання учнів.

•        Попередження перевантаження , стомлюваності школярів.

Розумове виховання учнів в процесі навчання

Розумове виховання – один із основних компонентів виховного аспекту уроку . Воно передбачає набування знань і формування наукового світогляду, розвиток пізнавальних і творчих здібностей , вироблення культури розумової праці, виховання інтересу й потреби в розумовій діяльності , у постійному збагаченню науковими знаннями , в застосування їх на практиці.

         Розумове виховання не зводиться до накопичення певного обсягу знань. Процес здобуття знань стає фактором розумового виховання лише за умови , коли набуті знання трансформуються в особисті переконання , стають духовним багатством людини , яке відтворюється в її житті та праці, в соціальній активності та інтересах

         Мета розумового виховання – розвиток творчих здібностей учнів та формування світогляду. Основні завдання розумового виховання:

•        розвиток мислення, уміння пояснювати суть явищ та використовувати їх у практичній діяльності;

•        забезпечення гармонійної єдності розвитку мислення, почуттів , волі та діяльності;

•        розвиток та формування дослідницьких умінь ( спостереження , аналіз , синтез, узагальнення, проектування, прогнозування, моделювання тощо);

•        розвиток допитливості , потягу до знань;

•        формування в учнів уміння активно сприймати світ , керуватися в практичній діяльності власними переконаннями.

Серцевиною розумового виховання є формування світогляду. Формування наукового світогляду залежить від того , наскільки глибоко усвідомлюють учні провідні ідеї основ наук . Ознаками сформованості світогляду є уміння учнів доводити , стверджувати , відстоювати свою позицію. Отже, основними структурними компонентами світогляду є наукові знання ( об’єктивний фактор), погляди, переконання , ідеали ( суб’єктивні фактори).

Дидактичні та виховні умови , що сприяють переведенню знань учнів у погляди , переконання , ідеали , такі :

•        глибока наукова доказовість , логічна переконливість і непротиріччя всіх теоретичних висновків і фактів світоглядного характеру;

•        надання навчанню високого ідейно – політичного спрямування;

•        дотримання принципу історизму при вивченні програмного матеріалу;

•        розвиток пізнавальної активності і самостійності учнів у процесі навчання та в позаурочній діяльності;

•        збудження емоційного ставлення учнів до теми , яка вивчається на уроці;

•        тісний зв’язок навчання з життям, залучення учнів до активної трудової діяльності;

•        залучення учнів до суспільно корисної праці;

•        особистісні якості вчителя , його погляди та переконання.

До системи оцінних параметрів розумового виховання учнів ми відносимо:

•        знання вчителем суті, мети, завдань та принципів розумового виховання учнів;

•        виявлення та реалізація потенційних можливостей змісту навчального матеріалу для розумового виховання учнів ( розвитку мислення, уяви та інших психічних процесів);

•        зміст та методи формування в учнів поглядів , переконань , ідеалу на підставі на підставі набутих на уроці знань з основ наук;

•        забезпечення на уроці дидактичних та виховних умов переведення знань учнів у погляди, переконання , ідеали;

•        залучення талановитих та обдарованих учнів до поглибленого вивчення окремих предметів , курсів, спецкурсів , факультативів , предметних гуртків;

•        сформованість „ інтелектуального фону” класу , де культивуються знання і самостійна творчо – пошукова , навчально – пізнавальна діяльність учнів;

•        інтеграція змісту окремих навчальних предметів як важливий фактор формування в учнів матеріалістичного світогляду.

Пам’ятка вчителю щодо підготовки та реалізації організаційного аспекту сучасного уроку.

Організація структури уроку:

•        чітко визначити структурні компоненти уроку залежно від його типу;

•        продумати організацію кожного структурного компонента уроку, визначивши його місце  в загальній композиції уроку , проміжні цілі , зміст, методи і засоби навчання;

•        відібрати для кожного структурного компонента уроку адекватні форми організації навчально – пізнавальної діяльності учнів;

•        забезпечити мобілізацію інтелектуальних , фізичних та емоційних ресурсів суб’єктів навчально – виховного процесу на кожному етапі уроку;

Організація навчального матеріалу:

•        підібрати ( розробити) навчальний матеріал , що відповідає темі , меті та завданням уроку;

•        здійснити логіко – структурний аналіз змісту теми , з’ясувавши її дидактичні та методичні особливості;

•        ранжирувати та структурувати навчальний матеріал для уроку в цілому і на кожний його етап зокрема;

•        виділити у змісті навчального матеріалу основне , істотне, що підлягатиме обов’язковому засвоєнню ;

•        визначити у змісті дидактичного матеріалу описувальну , пояснювальну інструктивну інформацію;

•        унормувати навчальний матеріал для уроку в цілому та кожного його структурного компоненту за змістом , обсягом , часом;

•        Здійснення між предметних зв’язків.

•        Врахування принципів диференціації та індивідуалізації.

•        визначити зміст та обсяг домашнього завдання , відповідний темі уроку;

Організація педагогічної діяльності вчителя та навчально – пізнавальної діяльності учнів передбачає:

 

•        наявність поурочного плану , класного журналу , учнівських зошитів , підручника, словників, довідкової літератури , навчальних посібників , комплектів роздаткового дидактичного матеріалу;

•        відповідність змісту педагогічної діяльності вчителя поставленим цілям та завданням уроку;

•        раціональна постановка вчителем цілей та завдань діяльності , сприйняття й осмислення їх учнями , спрямування навчальної діяльності та досягнення мети;

•        мотивація наступної спільної діяльності вчителя та учнів на уроці;

•        планування , нормування , конструювання, прогнозування діяльності вчителя та учнів на уроці;

•        озброєння учнів раціональними способами навчально - пізнавальної діяльності ;

•        контроль , самоконтроль, взаємоконтроль та корекція діяльності вчителя й учнів, її результативність ;

•        наявність навчальних матеріалів різного рівня складності , завдяки яким учень має можливість обрати свій рівень;

•        обладнання робочих місць учителя та учнів відповідно до стандартних гігієнічних вимог і вимог ергономіки ( зручності та швидкодії у використання);

•        раціональний розподіл та використання часу на окремі види діяльності вчителя та учнів на уроці.

Організація навчально – методичного забезпечення та оснащення уроку:

•        обладнання уроку ( наявність на робочих місцях учителя та учнів підручників , іншої навчально – методичної літератури, навчального приладдя) , роздаткового дидактичного матеріалу, інструктивних карток тощо;

•        оснащення уроку необхідною та достатньою наочністю , ТНЗ , аудіовізуальними засобами , комп’ютерами;

•        організація діяльності учнів – помічників учителя ( лаборанта , демонстратора, консультанта);

 

Раціональність витрат часу на організацію праці вчителя та учнів на уроці передбачає :

•        своєчасний початок уроку;

•        оптимальність витрат часу на взаємне привітання , перевірку відсутніх учнів , огляд санітарного стану класу та зовнішнього виду учнів;

•        витрати часу на „входження” у навчальну працю;

•        чітке дозування та корекція витрат часу на окремі етапи уроку;

•        витрати часу на окремі види педагогічної діяльності вчителя ( організаційну ,навчальну, стимулюючу, контролюючу);

•        витрати часу на окремі види навчально –пізнавальної діяльності учнів (організацію, планування, нормування, творчу самостійну діяльність , практичну діяльність та ін.)

•        своєчасність завершення уроку, забезпечення організованого відпочинку учнів на перерві , провітрювання класного приміщення.

Вимоги до сучасного уроку.

 

1.      Знання об’єктивних законів психології навчання і принципів дидактики ( науковості , систематичності та послідовності навчання, наочності та доступності, свідомості та активності , міцності та ґрунтовності знань, індивідуального підходу в навчанні.

2.      Високий рівень науковості , тобто відповідність змісту уроку сучасних досягнень науки і процесу навчання – останнім досягненням педагогіки , психології навчання.

3.      Систематичний і ціле направлений контроль за якістю знань учнів , вироблення навичок та вмінь , за оцінюванням знань учнів.

4.      Чітка дидактична цілеспрямованість . Учні повинні знати як головну мету уроку , так і конкретну мету кожного завдання , що виконується.

5.      На основі сформованих знань , умінь та навичок учнів вчити їх використовувати раціональні способи пізнавальної та практичної діяльності, формувати у школярів культуру труда, вміння вчитись (самостійна робота з підручником , книгою , довідковою літературою, складання простого і розгорнутого плану, тези, конспект, доповідь , працювати за інструкцією, самоконтроль).

6.      Чітка структура уроку , що визначається змістом навчання, дидактичною метою, рівнем підготовленості учнів , засобами та методами навчання , вимогами гігієни розумової праці та психології навчання.

7.      Педагогічна доцільність добору різноманітних засобів і прийомів навчання для уроку в цілому і для кожного його етапу , що забезпечує активну пізнавальну діяльність учнів ; відповідність методів навчання дидактичній меті , віковим особливостям учнів і рівню їх теоретичної та практичної підготовленості . Широке застосування проблемного , дослідницького методів навчання.

8.      Нестандартні форми проведення уроку і заходи , які сприяють їх впровадженню.

9.      Здійснення між предметних зв’язків.

10.    Врахування принципів диференціації та індивідуалізації.

11.    Дотримання вимог гігієни розумової праці учнів і шкільної гігієни. Попередження перевантаження , стомлюваності школярів.

12.    Створення оптимального психологічного режиму на уроці ( атмосфера доброзичливості , взаєморозуміння , довіри , всебічного заохочення пізнавальних зусиль учнів).

13.    Додержання технологічних вимог ( робоче місце вчителя та учня , мобілізуючий початок уроку , раціональне використання класної дошки , наочності , технічних засобів навчання , чітке дозування навчальної праці на кожному етапі уроку з урахуванням індивідуальних можливостей учнів).

14.    Культура вчителя , широкий діапазон його знань , інтелектуальний рівень.

15.    Результативність уроку ( ступінь досягнення мети , якість знань та рівень сформованості умінь і навичок , позитивні зміни в розвитку і вихованні учнів).

 

Проблеми уроку

 

1.      Тематичний принцип підготовки і проведення уроків :

a.       Постановки дидактичних , розвиваючих і виховних цілей до всієї теми;

b.      Виділення опорних знань , умінь і навичок ;

c.       Структурування навчального матеріалу з метою використання його для реалізації розвиваючих цілей.

2.      Диференціація навчально - виховного процесу:

a.       Поділ класу на динамічні групи за рівнем розвитку учнів;

b.      Диференційована допомога учням під час сприймання нових знань , при формуванні практичних умінь і навичок;

c.       Ускладнення або послаблення змісту навчального матеріалу ( організація навчання в зоні найближчого розумового розвитку);

d.      Пере розділ часу на засвоєння матеріалу в залежності від рівня розвитку учнів групи;

e.       Диференціація домашніх завдань , контрольних робіт.

3.      Об’єктивність оцінювання знань.

4.      Використання методів і прийомів інформаційно - пошукового типу засвоєння знань.

5.      Лекційно – практична форма занять у старших класах.

 

 

 

ЛІТЕРАТУРА

  1. Бабанов К.О. Інноваційні системи, технології та и моделі навчання історії в школі: Монографія. – Запоріжжя: Просвіта, 2000. – 160 с.

  2. Букатова В.М.,  Ершова А.П. Я иду на урок. Хрестоматия игровых приемов обучения: Книга для учителя. – М., 2000.

  3. Зазуліна Л.В. Педагогічні проекти: науково-методичний посібник. – Камянець-Подільський: Абетка-НОВА, 2004. – 40 с.

  4. Иванов С.В. Типы и структуры уроков в школе. – М., 1952.

  5. Інтерактивні технології навчання : теорія, практика, досвід: Метод. посібник. – К., 2002.

  6. Использование современных информационных и коммуникационных технологий в образовательном  процессе: Учебно-методический комплект для системы педагогического образования / Под. общ. ред.  А.М. Семибратова. – М.: АПКиПРО, 2004.

  7. Кларин М.В. Инновации в обучении: Метафоры и модели: Анализ зарубежного опыта. – М., 1997.

  8. Компьютерные телекоммуникации – школе / под ред. Е.С. Полат – М., 1995.  10. Назарова Т.С. педагогические технологии: новый этап эволюции // Педагогика.- 1997.-№7.- С. 23-26.

  9. Кульневич С.В., Лакоценина Т.П. Не совсем обычный урок: практическое пособие. – Воронеж: ЧП Лакоценин, 2006. – 175 с.

  10. Новые педагогические и информационные технологии в системе образования: Учеб. пос. / Под ред. Е.С. Полат. -  М., 1999.

  11. Мельникова С.И., Яворовская Л.Н., Игровые  формы  учебных занятий. – Х, 1993.

  12. Монахов В.М. Технологические основы проектирования и конструирования учебного процесса. – Волгоград: Перемена, 1995.

  13. Никишина И.В. Инновационные педагогические технологии и организация учебно-воспитательного и методического процессов в школе. – Волгоград: Учитель, 2006. – 91 с.

  14. Освітні технології: Навч. – метод. посібник. За заг. ред.. О.М, Пєхоти. – К.,2001.

  15. Падалка О.С.  та ін. Педагогічні технології. – К, 1995.

  16. Партнерство в освіті – запорука демократизації школи // Відкритий урок. – 2003. - № 3 – 4.

  17. Пахомова Н.Ю. Проектный метод в арсенале массового учителя // http: schools.keldysh.ru. 

  18. Полат Е.С. Новые технологии  / Пособие для учителей -  М, 1997.

  19. Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Науково-методичний посібник. – К.: А.С.К., 2005. – 192 с.

  20. Проектное обучение в педагогике: Учебное пособие. - Брянск: Издательство БГПУ, 2001. -    224 с.

  21. Роберт И.В. Современные информационные технологии в обучении: дидактические проблемы, перспективы использования. – М., 1994.

  22. Симоненко В.Д., Фомин Н.В. Современные педагогические технологии: Учебное пособие. - Брянск: Издательство БГПУ, 2001. - 395 с.

  23. Технология проектирования в науке, образовании и  производстве. Сборник научных статей, творческих проектов и конструкторских разработок студентов и преподавателей. Часть 1. Состав. И.Ю. Сероусов – Брянск: Изд-во БГУ. – 2003. – 69 с.

  24. Технология проектирования в науке, образовании и  производстве. Сборник научных статей, творческих проектов и конструкторских разработок студентов и преподавателей. Часть 2. Состав. И.Ю. Сероусов – Брянск: Изд-во БГУ. – 2003. – 69 с.

  25. Технология проектирования в науке, образовании и  производстве. Сборник научных статей, творческих проектов и конструкторских разработок студентов и преподавателей. Часть 3. Состав. И.Ю. Сероусов – Брянск: Изд-во БГУ. – 2003. – 78 с.

 

Педагогічні технології

У світі переорієнтації освіти на компетентністний підхід, результатами навчальної діяльності вважаю формування життєвої компетентності школярів, тому працюю над проблемою: “Формування творчої компетентності учнів “.

Для цього використовую інформаційно-комунікаційні технології, вивчаю дидактичні засади сучасного уроку застосовую метод проектів як освітню технологію, з метою оптимізації індивідуальної роботи з обдарованими учнями, реалізую на практиці методику змішаного навчання за технологією "Перевернутий клас", застосовую технологію навчальних тренінгів, впроваджую елементи дидактичної евристики.

Одним із актуальних напрямків модернізації та інноваційного розвитку освіти вважаю STEM –орієнтований підхід до навчання, який сприяє популяризації інженерно – технологічних спеціальностей серед молоді, підвищення обізнаності про можливості їх кар’єри, формування стійкої мотивації до вивчення дисциплін, на яких ґрунтується STEM –освіта.

Застосовую елементи STEM–освіти в освітньому процесі з природничих дисциплін. Зокрема розробляю та провожу інтегровані уроки, використовую технологію експериментально – дослідницьких проектів під час роботи на уроках та в позаурочний час.

Одним з видів інновацій в організації  освіти є введення дистанційного навчання, яке за своєю суттю є особистісно-орієнтованою формою навчання. Дистанційне навчання – це сукупність технологій, що забезпечують доставку учням основного обсягу навчального матеріалу, інтерактивна взаємодія учнів і викладачів у процесі навчання, надання учням можливості самостійної роботи з навчальними матеріалами. На сьогодні дистанційне навчання є однією з провідних світових тенденцій в освіті – ця технологія реалізує принцип безперервної освіти і здатна задовольнити постійно зростаючий попит на знання в інформаційному суспільстві.

1.png
Інтеграція в навчальному процесі
5.png
Рисунок3.png
Рисунок2.png
Рисунок4.png
Рисунок1.png

Дидактичні засади сучасного уроку географії

презентація

Учнівський прект

"У природи немає поганої погоди"

https://youtu.be/SyChgAGpqOM

фестиваль исследовательских и творческих работ учащихся "портфолио ученика". Проект "У природы нет плохой погоды?" http://project.1september.ru/works/607947​

bottom of page